kaçacak bir yer 04: güzel bir evde oturmak için meksika’ya kaçmaya gerek yok

güzel bir evde oturmak için meksikaya kaçmaya gerek yok from sdmim on Vimeo.

Önce nasıl bir evde oturmak istediğimize karar vermeliyiz.

Güzide ülkemizin vatandaşları için kutsal sayılan “ömrünü sıkıntı içinde geçir, ölmeye yakın satın aldığın arsa üzerine çirkin bir apartman yap” düsturu sizce doğru mu? Ya da bizce demeliyiz çünkü ülkemizi canla başla çirkinleştirmeye ve hayatı kendimize dar etmeye hep birlikte devam ediyoruz.

Neden güzel bir evde oturmak istemiyoruz?

Güzellik…

Evet güzellik göreceli bir kavram, fakat eminiz ki büyük çoğunluğumuz bahçeli bir evde oturmayı hayal ediyor. Evet öyle olmalı çünkü hem aile araştırma kurmunun raporuna göre % 93′ümüz bunu istiyor hem de dizilerimizde, ya da küçük çocukların ev diye çizdikleri resimlerde ev, bahçeli ve az katlı olarak karşımıza çıkıyor.

Peki öyleyse neden hala deliler gibi apartmanlar inşa ediyor ve deliler gibi büyük paraları kendimizi mutsuz etmek için harcıyoruz?

Efendim? Elimizde sadece bu tip evler mi var?

Tamam elimizde sadece bu tip evler var ama bu durum hep böyle olacak diye bir kaide yok ki.

Müteahhitler zengin olsunlar diye sıkıntı çekmenize gerek yok. Bahçeli ve güzel evler talep ediniz. Talep arzı doğurur bu hep böyle olmuştur. İnsanlar ısınmayı talep etmişlerdir, evler kendi kendine çalışan ısıtma sistemleriyle dolmuştur. İnsanlar su için çeşmeye gitmek istememişlerdir, her ev musluklarla donatılmıştır.

Ve bahçeli evler için yer yok yalanını da yutmayınız. Yeter ki isteyiniz. Her bütçeye uygun küçüklü büyüklü bahçeli evler rahatlıkla üretilebilir. Birileri para kazansın diye 20. katta oturmanıza gerek yok.

Giydiğiniz kıyafette söz sahibi olduğunuz gibi, sizin ve çocuklarınızın hayatını doğrudan etkileyecek olan evi seçebilmeyi talep etmelisiniz. Aksi takdirde hayatınız başka ellerde şekillenmeye devam edecektir.

İngiltere’de “ev” denince

 

ABD’de “ev” denince

 

Türkiye’de “ev” denince

 

Türkiye’deki insanlara “ev” denince

 

kaçacak bir yer-bölüm 1: YENİ BİR UMUT (a place to escape) from sdmim on Vimeo.

kaçacak bir yer-bölüm 2: BİR EVİN ANATOMİSİ from sdmim on Vimeo.

 

sdmimproje