Daha önce “açık” bir mektup yazmış dikkate alınmamıştık. Mektubu bu sefer kapalı yazarsak belki okunur diye umut ediyoruz. Bunun yanında okumakla arası olmayanlar için bir önceki mektuba nazaran daha kısa yazmayı düşündük.

Ülkemizde her yeni gün yeni konut projeleri uygulanıyor. Reklamlarında halkımıza “hayalinizdeki ev” diyerek halkın hayalinin dar olduğunu ima eden bu projelerin sorunlu olduğunu belirtmeliyiz.

Öncelikle bunlar konut değil otele daha yakın projelerdir. Ev alınsa dahi müteahhitte para vermeye devam etmekten kurtulunmaz. Ve kişi kendini bir oteldeymişçesine buralara ait hissetmez. Bunun yanında ancak arabalarla ulaşılabilen bu mütahhit merkezleri, yayaya, komşuluğa, mahalleye, bahçeye, ksacası yaşama değer vermez. Müteahhitin cebine kıymet verir.

Konut her ne kadar ihtiyacı olanlara üretiliyor gibi lanse ediliyorsa da, reklamlarda “yatırım” kelimesinin kullanılması göstermektedir ki durum üretme tembelliğine sahip insanların ev alarak kendine kiracı köleler bulmak istemesidir. Bu durum konut satışlarını spekülatif olarak tetiklemekte bazı insanların ihtiyacı olmasa da onlarca konut almasına sebep olmaktadır. Oysa ev bir yatırım nesnesinden önce yuva olmalıdır. İnsanların yaşamları üzerinde çamurlu ayaklarla tepinilmemelidir.

Bugün her yer buldozer sesleriyle inlemektedir. Ve üzülerek söylüyoruz ki 20 yıl sonra da bu böyle olacaktır. Çünkü bugün üretilen abuk sitelerin yıkılması gerekecektir. Ve yine çünkü insanımız aptal değildir. Buraların yaşamla uzaktan yakından alakalı olmayan yerler olduğunu eninde sonunda anlyacaktır. Zaten Hollywood filmlerinde Amerikan ailelerinin nasıl yerlerde yaşadığını görmektedirler. Hakeza diğer birçok gelişmiş ülkede de.

Yineliyoruz. Yapılan yanlıştır. Devasa araziler tek bir müteahhite verilip ne yaparsan yap denilmemelidir. Her yurttaşın küçük de olsa müstakil ve bahçeli bir eve, güzel yaşam alanlarına ihtiyacı vardır.

Bir not: Bakanlık Osmanlı Tipi, Selçuklu Tipi, Yöresel Mimari gibi terimler icat etmiştir. Binayı tipe indirgeyen bu tutumun en azından tek tutunduğu dal olan yapı cephesi imajını doğru yapması beklenir. Ancak görülmektedir ki Anadolu islam mimarisinin en tipik unsurlarından biri olan cumbadan bile habersiz davranılmakta, üretilen bu sözde bilmem ne evleri Viyana Kübiği biçiminde üretilmektedir. Artık ne denilebilir ki?

Neyse merek etmeyiniz. Biz sizin adınıza utanıyoruz.

sdmim proje’den T.C. Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’na açık mektup

Türkiye’nin geleceğine öğretmenler değil müteahhitler karar veriyor.

Türkiye’de Konut Alırken Dikkat Edemeyeceğiniz Şeyler

insanları burada hayvan barınakları bekliyor; cümlesinin düşündüremedikleri

bakış açını genişlet – 04: uyan

kaçacak bir yer – 03: Turgut Cansever 1994′te ne dedi?

bakış açını genişlet – 02: heykelde yaşayamamak

bakış açını genişlet – 01: biŞey iStanbul

“Başarının İlk Kuralı Evde Mutlu Olmaktır.” Peki Sonra?

modernitepizzameskenaforizma + soru işareti

kaçacak bir yer 04: güzel bir evde oturmak için meksika’ya kaçmaya gerek yok

 

 

 

sdmimproje