Sosyal medya denen şeyin modern insan üzerindeki iki olguyu netleştirmesi üzerine:

I.

Akli şizofreninin netleşmesi:

Yüz yüze görüşürken söylemekten kaçınılanların sosyal medya üzerinde rahatlıkla dile getirilmesi (üstelik yazılanları okuyanlar da büyük oranda gerçek hayattakiyle aynı kişiler) garip bir şizofreniyi gözler önüne serdi ve netleştirdi. Bu gariplik özellikle orta yaş ve üzeri insanların (gerçek hayatta) sosyal medyadaki varlığı hatırlatıldığında utanması ve konuyu konuşmaktan rahatsızlık duymasında daha da beliriyor. Şüphesiz geçici bir rahatsızlık bu. Gençlerin ikili yaşamın rahatsızlığını duymaması da onların sosyal medya dünyası içinde büyümelerinden kaynaklanıyor. Ancak yine de bu geçicilik, şizofrenik hayat biçiminin netleştiği ve kolay kavranabilir hale geldiği gerçeğini gizleyemez. Yine de kanıksanan bir durum olacağından yakın gelecekte fark edilmesi oldukça güçleşecektir.

II.

Nefsin resmedilerek netleştirilmesi:

Rönesansta perspektif kullanımının ortaya çıkardığı birey, günümüzde “selfie” fotoğrafını çekip sosyal medyada rahatlıkla paylaşarak nefsini ortaya sermekten çekinmiyor. Bireyin nefsiyle olan gizli ortaklığı artık resmedilmiş vaziyette.

Kendisini akli ve ruhi manada dünyaya açan birey, tam anlamıyla dolaşıma girene kadar elbette değişime uğrayacaktır. Ancak biz şu anda bu durumun ilk aşamasında yani ortaya saçılmışlığın ilk dağınıklığını müşahede evresindeyiz.

Kabul edilmiş biri akli diğeri ruhi iki şizofreni ile yaşam nasıl olacak? Yani “evet kardeşim gerçek hayatım ile sosyal medyadaki farklı” ve “işte bu benim, yine benim ve benim ben, ben, ben” diyerek nefsinin ruhundan ayrılarak gezintiye çıktığını saklamayan bireylerin gelecekteki tavırları nasıl olacak ve bunun etkileri ne olacak?

Cevap önemli mi bilmiyoruz ancak bilinen bir gerçek, her zaman olduğu gibi akıp giden bu nehirde bilinçsizce sürüklenenlerin yanında nehre atlamayı bilinçli bir şekilde kabul edenler ve de ıslanmamaya dikkat edenler olacaktır. İşte önemli olan bu tercihlerdir.

 

bkz. Sen, Ben ve Recep İvedik

bkz. Tanrım youtube’da bir klip izleyelim.

 

sdmimproje