Her Türk mimar doğar.

sdmimproje

 

 

Sayın Ali Ağaoğlu’nun bir zamanlar toplum ve mimarlardan oldukça tepki gören ve gündemi meşgul eden mimarlarla çalışma biçimine dair küçümseyici sözleri ve de “bu da değil, bu da değil” cümleleriyle akıllarda yer eden reklam filmini bir çok kişi hatırlayacaktır. Ancak biz  tekrar bu konuya girmeyeceğiz.

Ali Bey’i hatırlamamıza, bir tv programındaki röportajında, 18. yüzyıldan kalma oldukça büyük bir yapıyı restore ettiğini söyleyen bir modacı olan Sayın Faruk Saraç Bey sebep oldu. Bu beyefendi röportajda, bir çok mimarın bile millet mirasına zarar veririm endişesiyle, kendini yeterince uzman hissetmediğinden el değmekten çekindiği restorasyon işini mimarsız bir biçimde gerçekleştirdiğini söylüyor:

“Ben burada restorasyonu yaparken de mimarsız çalıştım. Bunun altını çiziyorum. Evet MİMAR KULLANMADIM.”

 

Sayın Saraç’ın sigara kullanmıyorum der gibi mimar kullanmadığından bahsetmesi bize tam bir Türkiye gerçeği olarak göründü. İdeolojik tartışmalarla yorulmuş olan Mimarlar Odası’nın gözünden kaçacağını düşündüğümüz böylesine bir olayı biz dillendirelim istetik.

Öncelikle şunu belirtelim. Sayın modacımızın tarihi bir yapıyı okula dönüştürme fikri oldukça güzel ve tarihi eserlerin korunması adına önemlidir. Ancak yapılan yanlışın hem emsal olup önüne gelenin “ben mimar kullanmıyorum” diyerek kendince restorasyonlara kalkışıp millet mirasına zarar vermesine yol açacağından. Hem de beyefendi madem bir tasarımcı, başka bir tasarım disiplini olan hatta diğer tasarım disiplinlerinin anası olan mimarlığa ve mimarlara yaklaşış biçiminin problemliği, işi özrü kabahatinden büyük durumuna sokuyor. Beyefendinin nasıl bir özgüveni varsa 18. yüzyıl Osmanlı dünyasından kalmış bir yapıyı ben restore ederim, ben gerekli uygulamaları yaparım, ben mimar kullanmam, diyecek kadar kendine güveniyor. Ne diyelim ki; bir Türkiye “cesaret” örneği.

Türkiye’de sırf iyi şeyler yapılacak diye birçok işin dangur dungur yapılması ne yazık ki alışıldık bir durum haline geldi.

Not: Restorasyon ciddi ve resmi bir iştir. “Mimar kullanırım, kullanmam” tercihinde değildir. Mimarla çalışmak zorunlu ve gereklidir.

Teşekkür Ederim Mimar Kullanmıyorum!

 sdmimproje